Theatre Falastini
مسرح فلسطيني
Palestijns theater
مسرح فلسطيني
Palestijns theater
“Het hedendaagse Palestijnse theater…is een dynamische plek voor reflectie en esthetiek. Het presenteert een dramaturgie van het verzet. […] Zelfs in de meest precaire omstandigheden schetsen deze toneelteksten de contouren van een theater dat, hoewel getekend door geweld en verlies, doorgaat met het creëren van verhalen, voorstellingen en verbinding.”
-Najla Nakhlé-Cerruti in Palestijns theater: hedendaagse teksten
Deze avond presenteert het werk van drie hedendaagse Palestijnse toneelschrijvers: Dalia Taha, Bashar Murkus, en Rimah Jabr. Hun werk weerspiegelt de rijkdom en variëteit van het Palestijnse theater, en de realiteit en de ervaring van het leven in bezet Palestina, door Palestijnse ogen. Een theater van verzet, en een voorstelling van de volharding van de Palestijnse cultuur.
Rasha Hilwi leidt de avond in met haar unieke story-telling, en vervolgens worden stukken vertoond van Dalia Taha, Bashar Murkus, en Rimah Jabr, uitgevoerd door Moos Wilhelm en Betül Şefika. De avond is in het Arabisch, Nederlands en Engels en wordt geprobeerd toegankelijk te maken in al deze talen.
Over de artiesten
Rasha Hilwi is een Palestijnse schrijver, journalist, redacteur, verhalenverteller, cultureel curator en dj. Ze is geboren in Akka en woont in Amsterdam. Met haar teksten en performances richt ze zich op de vragen en verhalen rondom “Home بيت” en “Ghorbah غربة” en hun raakvlakken met moederschap, persoonlijke verhalen, herinneringen, geschiedenis en identiteit.
Dalia Taha is dichter, toneelschrijver en docent met een Master of Fina Arts in toneelschrijven van Brown University. Ze was lange tijd redactielid van het tijdschrift “Yaraat” en publiceerde drie dichtbundels, een roman en een dichtbundel voor kinderen. Haar eerste toneelstuk, Keffiyeh/Made in China ging in première in Brussel voordat het een tour maakte langs zeven Palestijnse steden op de Westelijke Jordaanoever. Haar dichtbundel Enter World wordt in Engelse vertaling uitgegeven door Graywolf Press.
Bashar Murkus is toneelschrijver en theaterregisseur. Als artistiek leider van het onafhankelijke Khashabi Theatre creëert hij samen met zijn artistieke teams werk dat balanceert tussen “schrijven voor het toneel” en “schrijven op het toneel”. Zijn oeuvre omvat inmiddels spraakmakende producties als Parallel Time (2014), Other Places (2017), The Museum (2019), en Milk (2022).
Rimah Jabr is theaterregisseur, toneelschrijver, scenarist en promovenda in Theatre and Performance Studies aan York University. Ze schreef en regisseerde meerdere toneelstukken, die zijn opgevoerd in België, Canada en Palestina, waaronder Ghurba (2025), Broken Shapes (2022), Raya (2018), High Heels & Stuffed Zucchini (2015) en Two Ladybugs (2013). Daarnaast regisseerde ze twee korte films: De-Clutter (2024) en You’ve Seen it on TV (2025).
Moos Wilhelm is actrice, theaterregisseur en theaterdocent, en studeerde onder meer aan de Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten en de Toneelacademie Maastricht.
Betül Şefika is beeldend kunstenaar en schrijver. In haar werk zoekt ze voornamelijk wat aan- en afwezigheid kan betekenen in tekst en beeld. Ze ging met deBuren op schrijfresidentie in 2020 en maakte met Maarten van de Graaff een bijdrage voor Besmette Stad.
Deze avond is een samenwerking met Mint Arts Platform, dat met uitgeverij Bebuquin en met steun van onder meer Perdu in 2025 een boek heeft uitgebracht met teksten van Taha, Murkus en Jabr: Palestijns theater: hedendaagse teksten. Het programma is samengesteld door Rasha Hilwi, Cees Vossen van Mint Arts Platform, en Jarmo Berkhout namens Perdu, en wordt gehost door Rasha Hilwi.